18 mei 2026

Werkbezoek netcongestie - bedrijventerrein WFO (Zwaagdijk-Oost)

Electriciteit drenthe res

Op vrijdag 10-4-2026 vond een werkbezoek plaats met de commissie Leefomgeving op het bedrijventerrein WFO in Zwaagdijk-Oost, met als onderwerp ‘energietransitie en verduurzaming’ op bedrijventerreinen.

Dit werkbezoek was een initiatief van de Partij voor de Dieren, in samenwerking met de Noord-Hollandse fracties van VVD en BBB, en volgde uit een in september ’25 unaniem aangenomen motie van onze partij om netcongestie op te lossen middels het stimuleren van slimme oplossingen en daar versneld over te leren. Ook onze fractie ziet de noodzaak van het uitbreiden en verzwaren van het elektriciteitsnet, maar wil er tegelijkertijd op wijzen dat niet alles meer mogelijk is. We moeten ons vooral inspannen om binnen die groei zo min mogelijk energie te gebruiken. Wat niet wordt gebruikt, hoeft ook niet te worden opgewekt. Minder gebruiken kan bijvoorbeeld door het effectief uitvoeren van het Energiebesparingsakkoord (EBA) voor bedrijven, de aanpak van netcongestie, energiehubs en het herstructureren van bedrijventerreinen. Allemaal zaken die behoren tot het beleid van de provincie. 

Tot de deelnemers van het werkbezoek behoorden leden van negen Statenfracties, gedeputeerde Anouk Gielen, wethouder Harry Nederpelt (Medemblik) en bestuur en ondernemers van het bedrijventerrein. De inleiding van door vijf sprekers, die enerzijds hun problematiek en anderzijds hun expertise voor mogelijke oplossingen met ons deelden – leidde tot een levendige discussie met alle aanwezigen. Hierin werden door de aanwezigen diverse punten aangedragen inzake de provinciale rol bij het helpen oplossen van de netcongestie.

Zo kan de provincie een actievere rol nemen in het communiceren over oplossingen van netcongestie, zowel gericht op bedrijven met stroomtekorten als met overschotten. Ook kunnen bedrijventerreinen hulp gebruiken om meer inzicht te krijgen in energieprofielen van aangesloten bedrijven, om te zien waar mogelijkheden liggen tot energiebesparing en energie-uitwisseling. De provincie kan ook energiezelfvoorzienendheid stimuleren, door ruimtelijk beleid op te stellen dat vergroting van de lokale opwek en gebruik van stroom en warmte mogelijk maakt. Een doelmatige inzet van subsidieregelingen en projectteams kan leiden tot de  daadwerkelijke realisatie van ‘energyhubs.’ En ook kan de provincie duidelijke keuzes maken in de energievisie over waar we willen groeien (en waar niet!), als sturingsmechanisme voor vestiging en/of uitbreiding van bedrijven.

Kortom, een scala aan mogelijkheden. Afgelopen maandag 18 mei hebben we deze voorgelegd aan de leden van de Commissie Leefomgeving. De Partij voor de Dieren is voornemens een discussienota op te stellen die Gedeputeerde Staten een zetje geeft in de goede richting.

 

Onze idealen